SOLID SF-750PRO DVB-C (BER+MER) CABLE TV DB METER WITH AC / DC (COLOR DISPLAY)
Add to favoritesRs 4,160
solid tvb
India, Delhi, Naraina Industrial Area Phase 1, 110028
Tuesday, March 12, 2024 at 11:45:01 AM Greenwich Mean Time
Condition
new
Description
SOLID SF-750PRO DVB-C (BER+MER) dB Meter with AC / DC
Features :
Support DVB-C function
Support Automatic channel scanning
Build highlight LED
Show the signal quality of the nixie tube
Built-in buzzer
Support to check the power cable automatically
Support to reset to defaults
The unit of signal power support dBm, dBuV
Use USB 2.0 for software upgrades and data backup.
Specifications of DVB-C signals -
Digital Channel Frequency - 47 to 862 MHz
Impedance - 75ohm
Signal level - -78 to -10dBm
Symbol Rate - 1.4M to 7.5M baud
Demodulation Scheme - 16QAM / 32QAM / 64QAM / 128QAM / 256QAM
Demolution type - DVB-C
Bandwidth - 6MHz / 8Mhz